not found
ریال
not found
ریال
not found
ریال
not found
ریال
not found
ریال
not found
ریال
not found
ریال
not found
ریال

بلیط چارتر

هنگام خرید بلیط هواپیما حتما با عبارت بلیط چارتر مواجه شده‌اید و شاید سوالاتی از این قبیل در ذهن شما نقش بسته باشد که: پرواز چارتر چیست؟ تفاوت بلیط پرواز چارتر با بلیط سیستمی در چیست؟ آیا بلیط چارتری همان بلیط لحظه آخری است؟ و ده‌ها سوال دیگر.

پرواز چارتر به چه معناست؟

«چارتر» به معنای دربست کرایه کردن و یا همان اجاره یکجا است و بلیط چارتری هواپیما بلیطی است که توسط برخی دفاتر گردشگری فروخته می‌شود. در حقیقت برخی از شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی تمام یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را به صورت یکجا خریداری می‌کنند و بلیط این پروازها را به مسافران می‌فروشند و در اصطلاح اقدام به چارتر بلیط هواپیما می‌نمایند. در این شرایط شما بلیط هواپیما را نه به صورت مستقیم از شرکت هواپیمایی، بلکه از چارترکننده می‌خرید. طبیعی است که ایرلاین چارتر دهنده دخالتی در سیاست قیمت گذاری بلیط‌ های چارتر نداشته و بهای بلیط هواپیما چارتر توسط شرکت چارتر کننده تعیین می‌شود، به همین دلیل قیمت بلیط چارتر پرواز با نوساناتی همراه خواهد بود. دلیل این امر آن است که چارتر کننده چه موفق به فروش تمامی بلیط‌ها بشود و چه نتواند تمام صندلی‌های چارتر شده را به فروش برساند ملزم به پرداخت کل مبلغ اجاره به شرکت هواپیمایی خواهد بود. در این شرایط شرکت چارتر کننده در شرایط و زمان‌های مختلف نرخ بلیط چارتری را تغییر می‌دهد تا موفق به فروش تمام صندلی‌ها شود و از لحاظ اقتصادی سود کند.

انواع پرواز چارتر

چارتر هواپیما به دو صورت چارتر کامل (Full Charter) و چارتر صندلی (Seat Charter) انجام می‌شود. در حالت اول کلیه صندلی‌های هواپیما توسط چارتر کننده برای مدتی خاص اجاره می‌شود، اما در حالت دوم چارتر کننده تنها تعدادی از صندلی‌های پرواز را اجاره می‌کند.

چه زمانی می‌توانیم بلیط چارتر ارزان قیمت بخریم؟

به طور کلی در زمان‌های کم سفر سال هنگامی که به زمان پرواز نزدیک می‌شویم قیمت بلیط هواپیما چارتر ارزان تر می‌شود، چون ممکن است تمام ظرفیت صندلی‌‌های چارتر پر نشود و چارتر کننده برای اینکه ضرر خود را به حداقل برساند بلیط هواپیما ارزان چارتر را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این نوع بلیط‌ در واقع همان بلیط‌ لحظه آخری چارتر است. اما عکس این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بخواهید در زمان‌های پر سفر سال مانند عید نوروز و یا تعطیلات تابستان سفر کنید. در این مواقع با توجه به درخواست بالای مسافران برای خرید بلیط هواپیما، قیمت بلیط هواپیما چارتری افزایش می‌یابد، و حتی ممکن است از قیمت بلیط سیستمی نیز بیشتر شود. معمولا بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما چارتری ارزان ، اسفند ماه و بعد از تعطیلات نوروز است.

چه زمانی نباید بلیط چارتر خرید؟

به طور کلی از خرید بلیط چارتری هواپیما در مواقع زیر خودداری کنید:

  • همانطوری که پیشتر نیز گفته شد از خرید بلیط چارتر هواپیما در مواقع پر سفر سال خودداری کنید. زیرا در این مواقع ممکن است نرخ بلیط هواپیما چارتر از نرخ بلیط هواپیما سیستمی نیز بیشتر شود.
  • در مواقعی که با کودک سفر می‌کنید از خرید بلیط هواپیما چارتری اجتناب کنید. چون قیمت بلیط کودک در پروازهای سیستمی شامل تخفیف می‌شود، اما هزینه این بلیط‌ها هنگام فروش بلیط هواپیما چارتر برابر با همان بلیط بزرگسال خواهد بود.
  • امکان استرداد بلیط چارتری بسیار پایین است و اگر هم این امکان بر روی برخی بلیط‌های چارتری وجود داشته باشد، درصد جریمه کنسلی بلیط‌های چارتری بسیار بالا است. در ضمن امکان تغییر نام وتغییر تاریخ نیز بر روی این بلیط‌ها وجود ندارد و در صورت نیاز به تغییر، مجبور به کنسلی بلیط چارتر خواهید شد.
خرید اینترنتی بلیط چارتر ارزان از فلای تودی
خرید ارزانترین بلیط چارتر هواپیما از فلای تودی
خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

تفاوت بلیط چارتر با سیستمی در چیست؟

نخستین تفاوت بلیط سیستمی با بليط چارتر هواپيما در قیمت آن‌ها است. بلیط‌های سیستمی چون به صورت مستقیم از ایرلاین خریداری می‌شوند نرخ‌های مصوب و ثابتی دارند که قابل تغییر نیست. از سوی دیگر بلیط‌های سیستمی برنامه و مسیرهای پروازهای مشخصی دارند که از چند ماه قبل می‌توانید نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید و در صورت تغییر تاریخ پرواز و یا کنسل شدن سفر قادر به استرداد بلیط‌های سیستمی خواهید بود. اما باید به این نکته توجه کنید که بیشتر بودن قیمت پرواز سیستمی نسبت به بلیط پرواز چارتری دلیل بر کیفیت برتر این پروازها نیست. در حقیقت پروازهای چارتری و سیستمی از لحاظ کیفیت پرواز هیچ تفاوتی با هم ندارند و حتی خرید بليط چارتري بیزینس کلاس نیز برای مسافران مقدور است.

آیا بلیط چارتر فقط برای پروازهای داخلی است؟

جواب این سوال منفی است. در خرید بلیط هواپیمای چارتر علاوه بر خرید بلیط چارتر داخلی امکان خرید بلیط چارتر خارجی نیز وجود دارد.

مسیرهای پرطرفدار پرواز چارتر

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر داخلی

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر خارجی

آیا نرخ بلیط چارتر برای کودکان با بزرگسالان متفاوت است؟

بر خلاف بلیط های سیستمی، قیمت بلیط چارتر هواپیما برای کودکان با بزرگسالان برابر است. هنگام خرید بلیط سیستمی، هزینه‌ای که برای بلیط کودک (2 تا 12 سال) پرداخت می کنید ارزان‌تر از بلیط هواپیما برای بزرگسالان است. اما هنگام خريد بليط چارتر هزینه‌‌ای که برای خرید بلیط کودک می‌پردازید با هزینه بلیط بلیط بزرگسال برابر است. بنابراین چنانچه با کودک خود سفر می‌کنید، در این حالت قیمت بلیط سیستمی از قیمت بلیط چارتری ارزان تر خواهد شد و زمان مناسبی برای خريد بليط هواپيما چارتر ارزان نخواهد بود.

آیا نرخ بلیط چارتر برای نوزادان با بزرگسالان متفاوت است؟

بر خلاف اینکه قیمت پرواز چارتري برای کودکان با بزرگسالان برابر است، هنگام خرید چارتری بلیط هواپیما هزینه‌ای که برای بلیط نوزاد (کودک زیر 2 سال) پرداخت می‌کنید با بزرگسال متفاوت خواهد بود.

چه عواملی بر روی قیمت بلیط چارتر هواپیما تاثیر می‌گذارند؟

مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت بلیط چارتر پرواز ، شرکت چارتر کننده‌ای است که این بلیط را ارائه می دهد. اما عوامل دیگری مانند فصل سفر، نوع ایرلاین و کلاس پروازی نیز در قیمت بليط چارتري هواپيما تاثیر می‌گذارند.

بلیط چارتر لحظه آخری چه نوع بلیطی است؟

اصطلاح بلیط لحظه آخری هواپیما زمانی به کار برده می‌شود که تمامی بلیط‌های هواپیما در زمان‌های نزدیک به پرواز فروخته نشده باشند. در این حالت، هم بلیط های سیستمی و هم بلیط های چارتری می‌توانند با کاهش قیمت رو به رو شوند. اما از آنجایی که شرکت‌های چارتر کننده، تمامی بلیط ها را به صورت یکجا پیش خرید کرده‌اند برای اینکه متحمل خسارت کمتری شوند، ترجیح می‌دهند بلیط‌های خود را در لحظات نزدیک به پرواز با حداقل قیمت به فروش برسانند. از اینرو عبارت بلیط لحظه آخری چارتر رایج‌تر و مصطلح‌تر است.

آیا امکان استرداد بلیط چارتر وجود دارد؟

ممکن است پس از رزرو بلیط چارتر هواپیما بنا به دلایلی قصد کنسل کردن آن را داشته باشید. تا چندی پیش امکان استرداد بلیط های چارتر هواپیما وجود نداشت اما در حال حاضر این امکان برای مسافران فراهم شده است تا بتوانند حتی به صورت آنلاین، پروازچارتر خود را مسترد نمایند. البته استرداد پرواز چارتر فقط توسط شرکت چارتر کننده امکان پذیر است و ممکن است چارتر کننده‌ای این امکان را برای مسافران خود لحاظ نکند.

یا پس از خرید بلیط چارتر هواپیما می‌توان نام مسافر را تغییر داد؟

تغییر نام در بلیط چارتر هواپیما کاملا منوط به تصمیم شرکت چارتر کننده است. برخی از چارتر کننده‌ها با پرداخت جریمه امکان تغییر نام را به مسافران می‌دهند، اما برخی دیگر این امکان را برای مسافران خود لحاظ نمی‌کنند.

آیا برای بلیط چارتری امکان تغییر تاریخ و ساعت پرواز وجود دارد؟

متاسفانه برای بلیط های چارتر هواپیما امکان تغییر تاریخ و تغییر ساعت وجود ندارد و چنانچه مسافر قصد داشته باشد تاریخ و یا ساعت پرواز خود را به زمان دیگری موکول کند، ناگزیر است بلیط خود را کنسل نموده و بلیط جدیدی خریداری کند.

خرید بلیط چارتر از فلای تودی

فلای تودی جامع‌ترین و بهترین سایت خرید بلیط هواپیما چارتر انتخاب گسترده‌ای را از میان پروازهای چارتر در اختیار شما قرار می‌دهد. خرید پرواز چارتر از فلای تودی بسیار آسان است. کافی است پس از جستجوی پرواز مورد نظر خود در لیستی که سمت راست این صفحه قرار دارد، گزینه «نرخ‌های لحظه‌ای» را تیک بزنید تا تمامی پروازهای چارتر و لحظه آخری برای شما نمایان شود.

سوالات متداول بلیط چارتر

آماده پاسخگویی شبانه روزی به شما هستیم. لطفا پیش از تماس تلفنی یا ارسال ایمیل، راهنمای مشتریان را مطالعه نمایید.